Imeline Teadus

Rõõm ja lohutus: uus tehnoloogia taastab hamba vaid kahe tunniga

Saksamaa ettevõte Sirona Dental Systems töötas välja tavapärasest laboritehnikast oluliselt kiirema hammaste parandamise ning ülesehitamise seadme, millega hambaarst saab taastada patsiendi ka väga kahjustunud hamba vaid ühe visiidi jooksul. Kasutusel olev kvaliteetne keraamiline materjal on kauakestev ega eristu patsiendi hamba loomulikust toonist.

“Reeglina loetakse hambaraviks juure ja igemehaiguste ravimist ning proteesimiseks kõiki hamba kuju taastamisega seonduvaid tegevusi nagu plommimine, hamba ülesehitus ning kunsthamba ja hambakroonide paigaldamine,” selgitab Dentaltec OÜ juhatuse liige Risto Serg ja lisab, et neist viimased on aeganõudvad tegevused, mis lisaks arstile vajavad enamasti ka hambalabori panust. Hambalaboris valmistatakse töö arsti poolt võetava jäljendi alusel. Näiteks metalokeraamilise krooni valmistamine on töömahukas protsess ja vajab vähemalt paigaldamiseks ka teist arstivisiiti.

Täna võib öelda, et selline hambaproteesimine on ajalugu ning ka Eesti arstide poolt pakutakse võimalust taastada inimese kahjustunud hammas vaid ühe visiidiga kiirelt ja kvaliteetselt, kusjuures hamba taastatud keraamiline osa on oma omaduselt väga lähedane originaalhambale. Samas jääb teenuse hinnaklass tavapärasele tasemele.

Unikaalne CEREC-tehnoloogia sisaldab kaamerat, arvutit ja freespinki ühes komplektis. Arstid kasutavad spetsiaalset 3D kaamerat, saamaks täpse ülevaate kahjustatud hambast. Värvilisel arvutiekraanil kuvatakse optiline jäädvustus, mida CAD-tehnoloogia abil arvutis projekteerima hakatakse. Kuna iga hammas on erineva suuruse ja kujuga ning iga hamba iga lohk ja kõrgus peab olema õigel kohal, et hambad korrektselt töödata saaksid, on tegemist tõelise täppistööga.

“Nagu iga inimene suudab lugeda kokku sõnu ka siis, kui mõned tähed on puudu, suudab tarkvaras kasutatav CEREC Biogenericu tehnoloogia konstrueerida hamba puuduoleva osa lähtudes olemasolevast hamba osast ja kõrvalhammastest. Selleks ei peagi olema hambast väga palju järel,” täpsustab Serg.

Lõplik hinnang tarkvara pakutule ja lõplik kujundamine jääb ikka arsti teha. Kui projekteerimine on arvutis tehtud, valmistab aparaat  kohapeal hambadetaili, mis liidetakse spetsiaalse liimtehnikaabil säilunud hambaga.

“Selle tehnoloogia eelis on lisaks kiirusele ka see, et põhimõtteliselt on võimalik taastada ka kõiki neid hambaid, millel juur ja osagi hambaseinast säilunud. CEREC-tehnoloogia on säästnud paljusid inimesi korduvast arstivisiidist, ebameeldivast silikonjäljendite võtmisest, proovikroonidest ning hamba ülesehitusest,” räägib Serg. CEREC tehnoloogi abil kestab hamba taastamise protsess algusest lõpuni vaid 1,5-2 tundi.

Seadme abil saavad hambaarstid valmistada ise kliinikus kohapeal nt kvaliteetse ja püsiva hamba(endo)krooni või hambaimplataadi, valida hamba tooni vastavalt patsiendile ning paigaldada suhu täpselt originaalhammaste sarnase restauratsiooni.

Tänaseks päevaks on CEREC-tehnoloogia abil taastatud terves maailmas üle 28 miljoni hamba, kasutades mineraalkeraamika ning uuringute kohaselt püsib 85-95% neist patsientide suus pikaajaliselt(seni pikimad on 9 ja 17 a pikkused uuringud). Kui tuua materjalide vahe valgusplommide ehk komposiitmaterjaliga, siis viimane kipub ajapikku kootuma e kokku tõmbuma ning vajab hinnanguliselt 12 a järel vahetamist.

Päevakivi mineraalil baseeruv keraamiline materjal mineraalkeraamika on aga läbinud enam kui 25 aastase praktika ja selle kasutamist on käsitletud rohkem kui 250 teadusartiklis. Kogu kasutusajalugu on tõestanud, et juba algselt hammaste taastamiseks, optiliselt ja mehaaniliselt pärishamba sarnaseks konstrueeritud materjal täidab oma ülesannet väga hästi.

“Õnneks on mõõdas ajad, kus tugevalt lagunenud hamba puhul oli ainsaks võimaluseks selle eemaldamine. Tänapäeval soovivad hambaarstid säästa inimese oma hambaid niipalju kui võimalik, kasutades liimporteetika ja säästva peraratsiooni tehnikaid. CEREC-tehnoloogia igati toetab seda, et olemasoleva ja veel terve hambakoe kadu oleks minimaalne,” ütleb Serg.